Finato.sk > Bankovníctvo > Centrálne banky

Šesť centrálnych bánk vedie svet ku kolapsu. 

Centrálne banky sveta:

  • Fedu – USA,
  • EC – Europa,
  • BoE – Anglicko,
  • PBOC – Čína,
  • BoJ – Japonsko,
  • SNB – Švajčiarsko.

Toto všetko samo o sebe je pre globálny finančný systém nesmierne zlé. Je to ako dať vlkom  na starosť košiar ovečiek, bez dozoru psov a baču. Po celé desaťročia tieto centrálne banky zneužívajú svoju moc a prevzali kontrolu nad svetovým menovým systémom vo svoj prospech. Poprípade svojich priateľov a v niektorých prípadoch aj svojich súkromných akcionárov.

Komentár švajčiarskeho  zakladateľa a riadiaceho partnera spoločnosti Matterhorn Asset Managment, ktorá zaisťuje  investície do vzácnych kovov, Egona von Greyera, baví celý svet. Ten posledný v krátkej verzií vám prinášam. Egon von Grayer:  ,,Centrálne banky z celého sveta poškodzujú a ničia finančný systém tým, že tlačia peniaze a poskytujú úvery, ktoré v podstate neexistujú. Každý vie, že vytváranie peňazí zo vzduchu sú peniaze úplne bezcenné. Dôsledkom je dlhová bublina, ktorá je tak falošná, že ani jedno aktívum nestojí za zlomok hodnoty, na ktorú je stanovené.“

Centrálne banky teraz panikária a tlačia bilióny dolárov, eur, atď. K tomu pridajte bankové pôžičky a vládne dlhy a sme v desiatkach biliónov. Keď sa pozrieme na zmienené centrálne banky, ich rozvahy sa zvýšili o tri bilióny na dnešných 24 biliónov za necelé dva mesiace. A to je len začiatok. Na konci septembra 2019 činila rozvaha Fedu 3,8 biliónov dolárov, dnes je to 6,6 biliónov, a to k nárastu o 2,8 biliónov došlo až od marca 2020. V tom istom období september 2019-marec 2020 vzrástlo zadlženie USA z 22,7 na 24,7 bilióna dolárov.

Takže medzi Fedom a vládou USA bolo od konca septembra 2019 vytvorené takmer 5 biliónov. Väčšina z toho nárastu prebehla v apríli 2020. Nezabudnite, že nejde o skutočné peniaze, ale o peniaze vyrobené zo „vzduchu“. Nejde o žiadnu prácu, žiadnu službu na oplátku a žiadnu výrobu tovaru. Tieto peniaze majú teda vlastnú hodnotu NULA. Je to iba počítačový záznam.

Aby som otestoval hodnotu tlačených peňazí, navrhujem, aby Fed natlačil 9,5 bilióna dolárov a skúpil všetko zlato na svete, všetky šperky, celkom 170 000 ton za súčasnú hodnotu 55.6 miliónov dolárov za tonu. Pokiaľ netušíte, čo by sa stalo, môžem vám to povedať. Fed by mal problém za tú cenu zohnať jednu tonu zlata. Než by si kúpil druhu, trh by ocenil dolár hodnotou NULA a obchodovanie so zlatom v dolároch by skončilo.

Koniec dolára

Samozrejme Fed nie je hlúpy. Chápe dôsledky svojho jednania. Vie, že hrá veľmi nebezpečnú hru, ktorá by mohla kedykoľvek skončiť. Je si rovnako vedomý toho, že dolár od roku 1971 reálne klesol voči zlatu o 98 %. Zavedením PETRODOLÁRU v kombinácií s dohľadom nad finančným systémom dokáže USA udržiavať umelo vysokú hodnotu svojej meny po celé desaťročia.

A to sa teraz chýli ku koncu. Kombinácia kolapsu ceny ropy a opúšťanie dolárov v krajinách, ako je Čína alebo Rusko, začnú valcovanie doláru. Neobmedzené tlačenie peňazí ktoré USA začali, sa čoskoro ešte zrýchli, ako budú spoločnosti a finančné inštitúcie krachovať, čo povedie k pádu dolára. Za pár mesiacov nikto nebude chcieť dolár. Problém je v tom, že dnes už neexistuje žiadna pevná mena. Všetky meny sú v dôsledku súčasnej globálnej krízy nastavené na tlačenie peňazí.

10 000 dolárov za uncu

Zlato a striebro budú zrejmými víťazmi, ako sa bude urýchľovať oslabovanie mien. Môj 18 rokov starý cieľ 10-tisíc dolárov za uncu v dnešnom kurze je prakticky zaručený. S masívnym tlakom na fyzickom trhu, kde ako LBMA, tak Comex nie sú schopní dodávať svojim zákazníkom fyzické zlato. Je len otázka času, kedy cena zlata poriadne narastie. Nechcem robiť senzačné predpovede o cene zlata, pretože to priťahuje špekulantov.

Hyperinflácia

Hyperinflacia pridá k cene zlata veľa núl, i keď brať to takto, nemalo by to zmysel. Pretože by cena odrážala iba znehodnotenie mien. Bude to však mať zmysel pre ľudí, ktorí sa držia bezcenných dolárov alebo eur, namiesto toho, aby držali jediné peniaze, ktoré v histórii prežili všetko, čo je ZLATO.

Stačí hovoriť s ľuďmi, ktorí žili vo Venezuele, Zimbabwe alebo Juhoslávii, aby sme si pripomenuli nedávne hyperinflačné príklady. Títo ľudia prišli o všetky svoje peniaze a takto o ne prídu i tí, ktorí nie sú chránení pred nadchádzajúcou hyperinfláciou. Nezabúdajme, že k hyperinflácií  nedochádza v dôsledku rastu cien vedeného požiadavkou, ale v dôsledku kolapsu mien. A ako som už vysvetlil, toho sa, ako sa tlačenie peňazí zrýchľuje, dočkáme.

Fyzické zlato preto nesmie byť vnímané ako špekulatívna investícia, ale ako jediné peniaze, ktoré prežili v celej histórií a udržali si svoju kúpnu silu. Takže zlato je poistenie a ochrana majetku. Preto ho musíme držať ako ochranu proti finančnému a menovému systému, ktorý v súčasnej podobe neprežije.

Zdroj obrázka:
Alex Hubenov / Shutterstock.com

Napíšte komentár