Finato.sk > Zlato > Slováci objavili zlato

Cena strategického kovu narástla od začiatku roka o 15 percent.

Cena strategického kovu narástla od začiatku roka o 15 percent  a mieri k pokoreniu hranice dvetisíc dolárov za uncu. A na popularite naberá aj u nás. Kríza, nekríza, zlato je istota. Jeho cena je na najvyššej úrovni od februára 2012. Rastúci záujem investorov si zlato získalo z viacerých dôvodov.

Okrem obáv z druhej vlny pandémie dopytu poháňa aj rastúce geopolitické napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou. A tiež nulové úrokové sadzby, ktoré zvyšujú hrozbu zrýchľovania inflácie. No vrchol to stále nie je. Podľa odhadov banky Goldman Sachs, by mohlo zlato do roka prekonať magickú hranicu dvetisíc dolárov za uncu. Pričom v súčasnosti sa predáva za približne 1 770. S tým, že bude hodnota drahého kovu ďalej rásť, súhlasia aj naši analytici.

Cena môže vystreliť a atakovať historické maximá, je však predčasné hovoriť, kde sa zastaví, keďže tu existuje priveľa premenných, zhodnotil analytik brokerskej spoločnosti XTB Lukáš Lipovský.

Zhodnocovanie vzácnej komodity sa podpísalo aj na vyššom objeme majetku v podielových fondoch, ktoré peniaze klientov investujú do drahých kovov. Na začiatku apríla mali Slováci vo fonde Franklin Gol & Precious Metals Fund investovaných 1,24 milióna eur.

O tri mesiace sa už objem zvýšil na 1,71 milióna eur. Pod značnú časť nárastu majetku sa podpísalo drahšie zlato,na druhej strane od začiatku roka v ňom pribudlo aj 69 tisíc nových eur od investorov. A to v situácii, keď za tri pandemické mesiace vystrašení podielnici z fondu vybrali vyše 75 tisíc eur.

Slováci investujú čoraz viac. Ak teda rastie záujem o investovanie, bude rásť aj záujem o zlato.

Záujem o investovanie do drahých kovov rastie aj v susednom Česku. Jeden príklad za všetky: podielový fond GENERALI Fond zlatý spravoval v máji majetok vo výške asi 35 miliónov €. Pritom začiatkom roka to bolo 31. miliónov €. Výnosnosť tohto fondu, ktorý vznikol  v roku 2006, sa v roku 2019 vyšplhala na viac ako 20 percent.

Toto bol krátky pohľad na investovanie do zlata cez fondy.  Keď sa oplatí investovať do drahého kovu fondom, prečo by sa potom nemalo oplatiť investovať do zlata aj vám. Z jedným malým a podstatným rozdielom.

Vaše fyzické zlato bude mať Vy uložené pod Vašim menom v trezore banky. A nehrozí Vám pád fondu.

Zdroj obrázku:
kao / Shutterstock.com

Napíšte komentár