Bank for International Settlements

Finato.sk > Bankovníctvo > Bank for International Settlements

Pohľad do budúcnosti od najstaršej bankovej inštitúcie na svete.

Bank for International Settlements (BIS)

Poslaním BIS je slúžiť centrálnym bankám v ich snahe o menovú a finančnú stabilitu, na podporu medzinárodnej spolupráce v týchto oblastiach a pôsobí ako banka pre centrálne banky.

  • Bola založená dňa 17. mája 1930 v Bazileji vo Švajčiarsku.
  • BIS (Banka pre medzinárodné platby) je najstaršia medzinárodná finančná organizácia na svete.
  • Robí vlastné analýzy v oblasti menovej a finančnej stability.
  • Medzinárodné bankové a finančné štatistiky, ktoré sú základom tvorby politík, akademický výskum a verejnú diskusiu.

Banka BIS sa vyjadrila o monetárnej politike:
„Sme vo svete, v ktorom úrovne dlhu sú príliš vysoké, produktivita príliš slabá a finančné riziká príliš hrozivé… Je nerealistické a nebezpečné očakávať, že monetárna politika dokáže vyriešiť globálne ekonomické problémy.“

Pod monetárnou politikou si možno predstaviť proces (politiku) regulovania peňazí alebo úrokovú mieru. Množstvo peňazí v obehu reguluje práve vláda, centrálna banka(CB), alebo iná menová inštitúcia. Keď ich monetárna politika Centrálnych bánk nevyrieši, ako ich teda CB vyrieši? A s akými dôsledkami na nás bežných ľudí?

Perikles – grécky filozof, žijúci v rokoch 493 – 429 p.n.l. povedal: „Nie je dôležité predvídať budúcnosť, dôležitejšie je byť na ňu pripravený.“ Je dôležité byť DOPREDU pripravený na akúkoľvek krízovú situáciu, ktorá môže nastať a ovplyvniť životy naše, aj našich detí. Je lepšie byť DOPREDU pripravený ako neskôr prekvapený. Preto najväčšie inštitúcie na svete a tí, ktorí majú informácie, sa chránia:

Hospodárske Noviny zo 14.1.2015:
http://finweb.hnonline.sk/spravy-zo-sveta-financii-126/zlato-chrani-staty-pred-krachom-eurozony-641039

Zlato chráni krajiny pred krachom eurozóny, čo však chráni nás?. Niektoré štáty dokonca sťahujú ich zlaté rezervy, aby sa pripravili na možný kolaps eura (Ako sa pripravujeme my?). Inflácia (znehodnocovanie peňazí) ľudí o peniaze pripravuje isto, kríza pripravuje ľudí o peniaze rýchlo. Keď sa človek zamyslí, eurá patria štátu a Centrálnej banke, ktoré rozhodujú o ich existencii aj hodnote. Je preto rozumné časť peňazí – „cudzí“ papierový majetok vymeniť za vlastný a fyzický, a tvoriť si anonymné rezervy v zlate?

Alan Greenspan – ekonóm a bývalý šéf amerického Federálneho rezervného systému (FED) (Americká Centrálna banka) povedal: „Kto má zlato, ten má vždy peniaze.“  Každým dňom a každým rozhodnutím si tvoríme vlastnú budúcnosť. Jediná istota je, že peniaze vždy budeme potrebovať my aj naše deti. Preto je podstatné sa zamyslieť.

Akú budúcnosť z pohľadu finančného zabezpečenia chceme vytvoriť sebe, svojim deťom a budúcim generáciám?

Bolo by múdre ochrániť vlastné peniaze pomocou zlata? Bolo by múdre využiť súčasnú situáciu nízkej nákupnej ceny (ktorá je momentálne na hranici ťažobných nákladov baní) a začať pre seba a svoju rodinu vytvárať zlatý anonymný poklad? A tak sa so zlatom ako „poistkou“ pripravovať na akúkoľvek krízovú situáciu a zaistiť si dopredu istú budúcnosť a pokojný spánok?

Zdroj obrázka:
isak55 / Shutterstock.com

Napíšte komentár